605252-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Informationssamordnare till program Hållbar avloppsrening
Referensnummer: 22/01719
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Informationssamordning är ett samlande begrepp för hur information, program- och projektinformation samt produktinformation, hanteras inom programmet. Programmet befinner sig i ett tidigt skede med växande programorganisation och programmets informationssamordning sker inom ramen för en egen funktion Information. Programmet behöver bemannas med en informationssamordnare med helhetsansvar för funktion Information.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71248000 Projektövervakning och dokumentation, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79411000 Allmän organisationsrådgivning, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling, 90492000 Konsulttjänster för avloppshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AUA.3 Orientering om projektet och uppdraget
Informationssamordning är ett samlande begrepp för hur information, program- och projektinformation samt produktinformation, hanteras inom programmet. Programmet befinner sig i ett tidigt skede med växande programorganisation och programmets informationssamordning sker inom ramen för en egen funktion Information. Programmet lyder under offentlighetsprincipen och arbetar i flera digitala plattformar bl a Antura och Sharepoint.
Programmet behöver bemannas med en informationssamordnare med helhetsansvar för funktion Information. Periodvis kommer även ytterligare resurser krävas för att stödja informationssamordnaren under intensiva programfaser. Informationssamordnarens uppdrag omfattar exempelvis följande arbeten:
Planera och leda arbetet inom funktion Information
Delta i programmets strategiska arbete inom ämnesområdet
Upprätta och vidareutveckla styrande dokument inom ämnesområdet
Upprätta informationsstrategi
Upprätta och administrera en programportal
Administrera informationssamordningen
Styra, stödja och samordna projekten och de övriga funktionerna i deras hantering av information under programmets livscykel
Samverka med programmedlemmar, mottagande organisation och andra intressenter
Skapa förståelse för programmets arbetssätt bland såväl interna som externa intressenter
Riktade utbildningar av programmedlemmar inom ämnesområdet.
Övriga frågeställningar i samband med förenämnda.
Uppdraget innebär att informationssamordnaren ska inneha kunskap för att ge en god struktur med helhetssyn på program/stora projekt, god samverkan och en god kommunikation.
Ramavtal avses tecknas med en (1) anbudsgivare för hela uppdraget.
Uppdragets totala omfattning bedöms motsvara 100 % av en heltidstjänst som ett snitt över avtalsperioden.
Uppdraget ska genomföras med en resurs på plats. Konsulten kan behöva komplettera med ytterligare resurser vid intensiva perioder.
Omfattningen i detalj ska överenskommas mellan beställaren och konsulten.
Ramavtalstiden är maximalt 8 år.
Maximalt värde som kan komma att avropas inom ramavtalet uppgår till 32 MSEK. Om ramavtalets omsättning når upp till eller överskrider detta värde så äger beställaren rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande.