60526-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Hallsberg: Avfallstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Slamsugningstjänster 2021
Referensnummer: 20/UH/26
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden avser upphandling av ramavtal för spol- och slamsugningstjänster och filmning på uppdrag av Hallsbergs kommun, Hallsbergs Bostads AB och Hallsbergs Bostadsstifelse (Hallbo).
Anbudsförfrågan avser
A Slamsugning i ledningsnät, fastighetsnät, reningsverk och VA-verk inklusive övriga tjänster som undersökningar och filmningar.
B Rännstensbrunnar m.m.
D Fettavskiljare
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90470000 Rensning av avlopp, 90490000 Besiktning av avlopp och konsulttjänster för avloppshantering, 90513600 Avlägsnande av slam, 90513700 Transport av slam, 90513900 Hantering av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställaren avser att teckna ramavtal med beräknad start 1.4.2021. Avtalet gäller t o m 2025-03-31med rättighet för Hallsbergs kommun, Hallsbergs Bostads AB och Hallsbergs Bostadsstiftelse, Hallbo, att säga upp avtalet efter två år.
Avsikten är att teckna avtal med en leverantör.