605305-2021 - ResultatSverige-Ludvika: Miljötjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kalkning av sjöar, våtmarker och vattendrag, 2022
Referensnummer: GNU 2021/112
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90700000 Miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling omfattar kalkning av sjöar, våtmarker och vattendrag.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90700000 Miljötjänster, 90720000 Miljöskydd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet omfattar kalkning av sjöar, våtmarker och vattendrag. Uppdraget ska utföras i enlighet med bifogade handlingar och omfattar leverans av kalk, transport och spridning av kalken. Vid behov även teknisk support till kalkdoserare, när Beställarens lokala kontakter inte klarar de åtgärder som behövs.
Uppdraget kommer att genomföras under förutsättning att statsbidrag beviljats projektet.
De områden som omfattas redovisas i bilaga kalkplanering behov tillsammans med kalkmängder, kalkmetoder och kalktyp.
Olika behobv för fyra kommuner