2. Förfarande
Förfarande
Titel: Generalkonsult - Ramavtal
Beskrivning: Uppdrag kan komma att ske i ett byggprojekts alla steg förstudie, planprocess och genomförande (projektering och byggledning till och med drift/underhåll). Avrop kan komma att ske som sammanhållna uppdrag där konsulten ska projektleda ett eller flera teknikområden med en eller flera av kompetensnivåerna. Avrop kan även komma att ske som enskilt uppdrag där endast ett teknikområde och en kompetensnivå avropas.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generalkonsult - Ramavtal Tekniska konsulter
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:112420:Lot:1
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Förlängning av avtalet med ytterligare 1 + 1 år.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Generalkonsult - Ramavtal Besiktnings konsulter
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:112420:Lot:2