605397-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Tjänster på elområdet
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kabelfelsökning, diagnostik och provning
Referensnummer: 22/11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71314100 Tjänster på elområdet
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser utbud av både produkter och tjänster inom kabelfelsökning, diagnostik och provning. Tjänsterna kan vara exempelvis statusbedömning av kabelisolation samt tillhörande skarver och avslut och/eller kvalitetssäkring vid nyförlagd kabel. Dessutom avser upphandlingen tjänster för att lokalisera hög- och lågohmiga kabelfel, på låg- och mellanspänning.
Upphandlingen avser också produkter såsom högspänningsprovare, kabelidentifiering samt kabel- och mantelfelsökningsinstrument.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen