605629-2020 - ResultatSverige-Stockholm: Stolpar för luftledningar
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kreosotimpregnerade furustolpar för luftledning, Transmission
Referensnummer: UH-2020-55
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44212224 Stolpar för luftledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Den här upphandling avser inköp av kreosotimpregnerade stolpar enligt EN 50341 samt EBR IN 063 till kommande luftledningsprojekt Q2 samt Q4 2021. Projekten nedan är oberoende av varandra och investeringsbeslut tas separat. Uppskattade volymer:Projekt 1: Lindmon -Säterbäcken, ca 215 stolpar, leverans Q2 2021 Projekt 2: Tovåsen - Nordanberg, ca 229 stolpar, leverans Q2 2021 Projekt 3: L134 - Tovåsen inledningsspann, ca 20 stolpar, leverans Q2 2021 Projekt 4: Bodmyran - Storåsen, ca 249 stolpar, leverans Q2 2021 Projekt 5: Storåsen - Långtjärn, ca 113 stolpar, leverans Q2 2021 Ovan projekt har uppskattad stolpstorlek storlek mellan E13 och S+2 21 Projekt 6: Bulleforsen-Falu västra, ca 183 stolp, leverans tidig Q4 Ovan projekt har uppskattad stolpstorlek mellan S13 och S+4 21 där största volymen ligger mellan S16 - S+2 19 I leverans ingår stolpar inklusive logistik för detta. Detaljer kommer anges i förfrågningsunderlaget.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44212224 Stolpar för luftledningar, 65310000 Eldistribution
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen