2. Förfarande
Förfarande
Titel: Elkonsult Utredning och Projektering
Beskrivning: Ramavtal gällande rollen Utredning och Projektering. Uppdraget omfattar konsultarbeten inom större och mindre underhållsprojekt samt nyproduktion. Arbeten som påverkar kulturhistoriska värden kräver ibland specialistkompetens. Om B gör bedömningen att ett uppdrag kräver specialistkompetens och B anser att ramavtalsleverantör inte kan leverera den kompetens som B efterfrågar har B rätt att fritt välja annan L för just det projektet.
Intern identifierare: Avtalsnummer ST26/0008
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000