60576-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Förmedling av personal, även tillfälligt anställda
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolläkare
Referensnummer: 20351
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtal för skolläkare med specialistkompetens inom barn- och ungdomsmedicin eller allmänmedicin. Skolläkarna ska främja elevernas fysiska och psykiska hälsa i skolmiljön i samarbete med skolsköterska, föräldrar, elever, lärare och övrig elevvårdspersonal enligt Socialstyrelsens direktiv och köparens program för Elevhälsans medicinska del. Skolläkarna ska delta i hälsofrämjande och förebyggande arbete, genomföra hälsoundersökningar tillsammans med skolsköterskan, handlägga skolrelaterade hälsoproblem och på rektorns uppdrag delta i utredningar av elever i behov av särskilt stöd. Omfattning av uppdraget är 90 % per vecka fördelat på 1-3 personer, vilket kan komma att utökas beroende på kommande budgetförutsättningar. Uppdraget fördelas på 41 veckor med undervisning och 3 - 4 schemafria veckor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda, 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen