605833-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Redovisning, revision och skattemässiga tjänster – Ekonomikonsulttjänster 2027
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ekonomikonsulttjänster 2027
Beskrivning: Uppdraget omfattar ekonomiska konsulttjänster främst inom Beställarens tre (3) olika affärsområden. Uppdraget gäller både för längre och kortare perioder och Anbudsgivaren ska kunna erbjuda de olika ekonomiska tjänsterna enligt specifikationen nedan. Finansiell rådgivning Finansiell rapportering Skatt
Intern identifierare: 26/108
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 79210000 Redovisning och revision, 79211000 Redovisning, 79211100 Bokföring, 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79412000 Finansiella konsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Uppdraget omfattar ekonomiska konsulttjänster som avropas av Beställarens ekonomiavdelning. Uppdragen avser tjänster som berör Beställarens tre (3) affärsområden, samt vid behov övriga delar av organisationen. Uppdraget gäller både längre och kortare perioder, och Anbudssökanden ska kunna erbjuda ekonomiska tjänster inom följande huvudkategorier: Finansiell rådgivning - Riskhantering - Analysarbete - Ekonomi/verksamhetsstyrning - Digital transformation - Automatisering Finansiell rapportering - Effektivisering - Projektarbete/stöd - Granskning och utformning av rapporter - Övergångsarbete - Digital rapportering - Redovisningsfrågor Skatt - Skatterådgivning - Skatteprocesser Finance transformation/Management consulting - Översyn av organisation - Översyn av processer och system - Strategiskt och operativt stöd till ekonomiledningen
Intern identifierare: 1945315-0
Ytterligare klassificering (cpv): 79210000 Redovisning och revision, 79211000 Redovisning, 79221000 Skatterådgivning, 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Generell del
Intern identifierare: 1945316-1
Ytterligare klassificering (cpv): 79210000 Redovisning och revision, 79211000 Redovisning, 79211100 Bokföring, 79221000 Skatterådgivning, 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster