2. Förfarande
Förfarande
Titel: Nybyggnad Regndroppens förskola och Badankan bostäder
Beskrivning: Objektet avser uppförande av förskola och bostäder inom fastigheten Badankan 1 i Malmö (tredimensionell fastighet). Entreprenaden är uppdelad i två huvuddelar enligt följande: - Huvuddel 1 (HD1): Stadsfastigheters förskola, 2023 m2 BTA - Huvuddel 2 (HD2): MKBs bostäder 1867 m2 BTA Huvuddel 1: Plan 10-12 innehåller förskola tillhörande Stadsfastigheter Malmö stad. Förskolan innehåller sex barnavdelningar, aktivitetsrum, ateljé, tillagningskök, personalutrymmen samt teknikutrymmen. Huvuddel 2: Plan 13-16 innehåller 32 st hyreslägenheter som tillhör MKB Fastighets AB. På plan 13 finns också en tvättstuga samt takterrass. MKB har även funktioner som trapphus, miljörum, teknikrum, barnvagns- och rullstolsförråd på plan 10. Större delen av utemiljön på mark utgörs av förskolegården. Övrig yta delas av Stadsfastigheter och MKB för att tillgodose krav på bla cykel- och bilparkering.
Intern identifierare: SN-2025-1556
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45211300 Byggnation av bostäder
Ytterligare klassificering (cpv): 45211340 Byggnation av flerfamiljshus, 45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Nybyggnad Regndroppens förskola och Badankan bostäder