605913-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Kungälv: Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Mark-, rör- samt kabelarbeten
Referensnummer: KS2022/2010
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar mark- och byggnadsarbete för anläggande av fjärrvärmekulvert-, el-, gatubelysning- och optonät samt beredskap. I kulvert (fjärrvärme) ingår även materiel, svets och muffmontage enligt bilagor. För el opto hämtas material på Byggmästaregatan 5. Skarvning av elkablar samt blåsning av fiberkabel ingår som arbetsmoment. Samtliga arbetsmoment som är mängdade i mängdförteckningen och upptagna i timprislistan ingår i ramavtalet.
I ramavtalet Fjärrvärme ingår även beredskap dygnet runt.
Omfattning i detalj framgår av handlingar angivna under AFB.32.
Detta är ett ramavtal som gäller för perioden 2023-01-01 – 2024-12-31 där beställaren äger rätt att förlänga avtalet med 1 år + 1 år.
Arbeten under 15 000 kr för El opto sker enligt löpande räkning med gällande timprislista. Se AFC.611 Ersättning för ÄTA-arbeten för påslag.
Arbeten under 150 000 kr för Fjärrvärme sker enligt löpande räkning med gällande timprislista. Se AFC.611 Ersättning för ÄTA-arbeten för påslag.
Upphandlingen omfattar två delområden:
Delområde 1: El opto
Delområde 2: Fjärrvärme
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 128 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 09323000 Fjärrvärme, 44163120 Fjärrvärmeledningar, 45112000 Grävning och schaktning, 45112500 Schaktning, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45232140 Byggnadsarbeten: fjärrvärmehuvudledningar, 45236000 Markanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen