Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal handverktyg och verkstadsförnödenheter inkl personlig skyddsutrustning
Referensnummer: 2023-15611
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 44511000 Handverktyg
II.1.4.
Kort beskrivning
Kriminalvården upphandlar ramavtal för leverans av handverktyg (maskindrivna och handdrivna), verkstadsförnödenheter och personlig skyddsutrustning till Kriminalvårdens verksamhetsställen.
Kriminalvården avser att teckna ramavtal med en ramavtalsleverantör. Som ramavtalsleverantör ingår det även att upprätta ett bassortiment anpassat för Kriminalvårdens verksamhet.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 42600000 Verktygsmaskiner, 42676000 Delar till handverktyg, 44510000 Verktyg, 44512000 Diverse handverktyg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen