605961-2025 - Resultat
Sverige – Anläggningsarbete – Ramavtal - Årsentreprenörer Arvidsjaur - Markarbeten
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal - Årsentreprenörer Arvidsjaur - Markarbeten
BeskrivningRamavtalet omfattar markarbeten avseende planerade och oplanerade reparations- och underhållsarbete, samt om-, till- och nybyggnadsarbeten avseende samtliga fastigheter som ägs och förvaltas av Fortifikationsverket i Arvidsjaur med omnejd. Ramavtal kommer att tecknas med maximalt 3 st. entreprenörer. Objekt som avropas enligt detta ramavtal kommer att tilldelas genom rangordning eller förnyad konkurrensutsättning.
Intern identifierare260/2025
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45112000 Grävning och schaktning, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000