2. Förfarande
Förfarande
Titel: Lärplattform 2027
Beskrivning: Lidingö stad, stadsledningskontoret, har fått i uppdrag att upphandla avtal avseende lärplattform till Lidingö stad. Lidingö stads målbild med avtalet är en sammanhållen, användarvänlig och framtidssäker lärplattform som stödjer stadens utbildningsverksamheter inom förskola, fritidshem, grundskola, anpassad grundskola, gymnasium och anpassad gymnasieskola. Plattformen ska bidra till ökad kvalitet i undervisning och lärande, effektiv kommunikation mellan skola, elever och vårdnadshavare samt minskad administrativ belastning för verksamheten. Staden eftersträvar en lösning som erbjuder ett sammanhängande stöd för planering, dokumentation, bedömning, uppföljning, kommunikation samt närvaro- och frånvarohantering och som präglas av hög användarvänlighet, automatiserade arbetsflöden och ett starkt stöd för verksamhetens systematiska kvalitetsarbete. Avtalstiden är fyra år med rätt för staden att förlänga avtalet en eller flera gånger på oförändrade villkor i upp till maximalt 48 månader.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:123001:Lot:1