606064-2021 - ResultatSverige-Karlskrona: Tvätt- och kemtvättstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra och cirkulationstvätt av arbetskläder
Referensnummer: KS 2021/328 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar behovsområdena:
- Personalkläder med hyreslösning
- Cirkulationsgods (bädd-, bad- och patienttextilier)
Upphandlande myndighet
Karlskrona kommun org nr 212000-0829.
Produkten/Tjänsten
Upphandlingen avser hyra och cirkulationstvätt av arbetskläder och cirkulationsgods.
Med hyrtvätt avses textilier som är framtagna efter beställarens önskemål och som hyrs ut till beställaren, där leverantören ansvarar för tvätt- och textilservice och därtill hörande tjänster. Upphandlingen avser även att uppfylla krav enligt föreskriften Basal hygien i vård och omsorg ( senaste version av SOSFS 2015:10).
Full drift/leverans ska ske från och med 1 september 2022. (Nuvarande leverantör har fullt leveransansvar tom 2022-08-31)
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18110000 Arbetskläder för män, 39512000 Sänglinne, 98311100 Tvätthantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen