606223-2022 - PlaneringSverige-Malmö: Röntgenapparatur
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI - Mobil röntgenutrustning, G-båge, biplan
Referensnummer: 2022-O002419
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33111000 Röntgenapparatur
II.1.4.
Kort beskrivning
Request for information avseende mobil Röntgenutrustning, G-båge, biplan, för placering på OP-avdelning. Avsedd för att användas till bl.a. höftleds operationer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33124200 Röntgendiagnostisk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Skåne har för avsikt att genomföra en upphandling av mobil röntgenutrustning, G-båge,
biplan önskar härmed komma i kontakt med leverantörer som verkar inom produktområdet.
Syftet är att sondera terrängen för att få ökad förståelse om vad marknaden kan erbjuda och i
förlängningen därmed hur en framtida upphandling i allmänhet och kravspecifikation i synnerhet kan
utformas.