Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra och tvätt av textilier
Referensnummer: Ö2023/0307
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39500000 Textilvaror
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser hyra och tvätt av textilier för successiva beställningar och leveranser under avtalstiden. Leverantören ska äga och hyra ut textilier samt hantera tvätt och skötsel av dessa. Leverantören ska också tvätta textilier som ägs av myndigheten.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39500000 Textilvaror, 39510000 Hushållstextilier, 39512000 Sänglinne, 39514000 Badrums- och kökslinne, 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster, 98311000 Tvättinsamling, 98311100 Tvätthantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen