606261-2020 - ResultatSverige-Gävle: Byggnation av parkeringshus
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Parkeringshus Pralinen, Gavlefastigheter Gävle kommun AB
Referensnummer: 11105
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45213312 Byggnation av parkeringshus
II.1.4.
Kort beskrivning
Gavlefastigheter Gävle kommun AB upphandlar som totalentreprenad, uppförande av parkeringshuset Pralinen under 2021-2022, på området Godisfabriken i Gävle.
P-huset består av 8 st halvplan med en BTA på ca 16 900m2 och 519 st parkeringsplatser. Fasad i en kombination av tegel och streckmetall.
Förutom parkeringar skall i byggnaden inrymma en återvinningscentral och sopsug för Godisfabriksområdet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen