Huvudsaklig verksamhet Produktion, transport och distribution av gas och värme
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service- och underhållsavtal: Högspänningsanläggningar
Referensnummer: 23/30
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50710000 Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan
Öresundskraft AB inbjuder intresserade Leverantörer att inkomma med en ansökan om att lämna anbud avseende service och underhåll på högspänningsanläggningar i enlighet med de krav och villkor som framgår av upphandlingsdokumentet.
Ramavtal kommer att tecknas med en (1) Leverantör.
Under upphandlingsförfarandet och under avtalstiden benämns Öresundskraft AB och samtliga helägda dotterbolag inom Öresundskraftskoncernen med "Beställare" och "Öresundskraft". Potentiella ramavtalsleverantörer benämns nedan som "Anbudsgivare" och "Leverantör".
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen