606277-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Besiktningstjänster entreprenad anläggning inkl grön
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelBesiktningstjänster entreprenad anläggning inkl grön
BeskrivningBehovet omfattar besiktningskompetens för: - Mark - El- och Belysning - Grön - Lekplats/utegym/utrustning säkerhet -Lekplats/utegym/lekutrustning installation
Intern identifierareKS2025/0351
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelTeknisk Konsult - Måste besvaras
BeskrivningLunds kommun, genom Lunds kommuns upphandlingsenhet, inbjuder intresserade Anbudsgivare till anbudsgivning avseende Ramavtal gällande besiktningstjänster inom nedan delområden: Markanläggning, nedan kallad Mark (3 leverantörer) El- och belysningstjänster, nedan kallad El (2 leverantörer) Vegetation och vegetationsytor samt utrustning, nedan kallad Grön (3 leverantörer) Lekplats/utegym/lekutrustning säkerhet, nedan kallad Lek säkerhet (3 leverantörer) Lekplats/utegym/lekutrustning installationsbesiktning, nedan kallad Lek installation (3 leverantörer) Denna offentliga upphandling ska leda till ett (1) ramavtal som tecknas med 14 Anbudsgivare, under förutsättning att tillräckligt många anbud inkommer och uppfyller kraven.
Intern identifierare1737583-0
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelDelområde 1 Mark
BeskrivningBesiktningsuppdrag avseende tex schakt- och fyllnadsarbeten, ledningsförläggning, överbyggnader, slitlager (asfalt, grus, betong, natursten, marktegel mm) m.m. Uppdraget omfattar besiktning av ovan typer av utföranden i olika entreprenader i kommunen både avseende utförandeentreprenader och totalentreprenader.
Intern identifierare1747262-1
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelDelområde 2 El
BeskrivningBesiktningsuppdrag avseende exempelvis belysningsanläggningar utomhus, elskåp för evenemang, pumpanläggningar, toalettbyggnader m.m. Uppdraget omfattar besiktning vid ovan typer av utföranden i olika entreprenader i kommunen både avseende utförandeentreprenader och totalentreprenader.
Intern identifierare1747263-2
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelDelområde 3 Grön
BeskrivningBesiktningsuppdrag avseende exempelvis uppbyggnad av växtbäddar, växtmaterial (träd, buskar, perenner), utrustning (bänkar, bord, papperskorgar) m.m. Det ska finnas möjlighet att avropa kontroll under entreprenadens gång till fast pris alternativt på löpande räkning. 30 Uppdraget omfattar besiktning vid ovan typer av utföranden i olika entreprenader i kommunen både avseende utförandeentreprenader och totalentreprenader.
Intern identifierare1747264-3
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelDelområde 4 Lek Säkerhet
BeskrivningBesiktningsuppdrag avseende årliga säkerhetsbesiktningar för Kommunens förskolegårdar, skolgårdar, parklekplatser, utegym, skateparker, klättningsboulder samt dagvattenbrunnar i anslutning till uppdraget. Uppdraget omfattar besiktning vid ovan typer av utföranden i olika entreprenader i kommunen både avseende utförandeentreprenader och totalentreprenader. Sarger, inspringningsskydd, övriga konstruktioner som kan inbjuda till lek samt brunnar och fallskydd i brunnar i direkt anslutning till lekplatsen ska ses över, fel och brister ska dokumenteras. Årlig säkerhetsbesiktning ska utföras under utförandeperioden en (1) gång per lekplats och år. Besiktning av skolor och förskolor utförs enligt avrop. Besiktning av parklekplatser utförs mellan 1 och 30 november. Leverans av protokoll skall inkomma till Beställaren senast fem (5) arbetsdagar efter avslutat uppdrag per avrop. Allt fallskydd ska besiktigas innan det är tjäle i marken.
Intern identifierare1747265-4
Del (anbudsområde)LOT-0006
TitelDelområde 5 Lek Installation
BeskrivningBesiktningsuppdrag avseende installationsbesiktning på enskilda redskap samt nybyggda, renoverade lekplatser och utegym. Till redskap räknas installerade publika lekredskap och underlag efter den definitionen som nämns i SS-EN 1176-1:2017 samt även en översiktlig kontroll på platsen för att säkerhetsställa en lämplig säkerhetsnivå när barn leker i, på eller i närheten av lekredskapen (enligt SS-EN 1176-1:2017). Installationsbesiktningen kan ske både fristående och som bilaga till slutbesiktningsprotokollet och fel införs i protokollet enligt AB 04 eller AB 06. 31 Inför nyanläggning, ombyggnad eller renovering kan avrop ske för granskning av Beställarens projekteringshandlingar. Uppdraget omfattar besiktning vid ovan typer av utföranden i olika entreprenader i kommunen både avseende utförandeentreprenader och totalentreprenader. Samtliga lekplatser ska besiktigas enligt senaste utgåvan av svensk standard Europa norm SS-EN 1176, SS-EN 1177 och SS-EN 12572. Om behovet av siktanalys, HIC-test och/eller mer avancerade kontroller/undersökningar anses finnas, skall detta noteras i protokollet och informeras Beställaren, som avgör och hanterar eventuell åtgärd. Utförande av dessa analyser/tester ingår inte leverantörens åtagande enligt ramavtalet.
Intern identifierare1747267-5