606315-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm-Globen: Städning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvårds- och renhållningstjänster samt klottersanering åt SGAF
Referensnummer: 2019/066
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Härmed inbjuder Stockholm Globe Arena Fastigheter AB leverantörer att inkomma med
Anbudsansökan på upphandling av Lokalvårds- och renhållningstjänster samt klottersanering
(tjänsterna) enligt de förutsättningar som anges i detta upphandlingsdokument jämte bilagor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77314000 Markskötsel, 90690000 Klottersanering, 90911200 Städning av byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
SGAF inbjuder till att ansöka om att få lämna anbud i upphandling av lokalvårds- och
Renhållningstjänster samt klottersanering av SGAF:s administrativa lokaler, delar av fastigheter vid
Specifika tidpunkter samt närliggande ytor. Tjänsterna omfattar:
Lokalvård/Städning
Dagligstädning (Lokalvård) av SGAF:s adminstrativa lokaler om ca 230 m2
Löpande periodisk städning (golvvård, fönsterputsning och storstädning av de administrativa
Lokalerna)
Städning efter mindre byggentreprenader som utförts i SGAF:s fastigheter
Städning utomhus under pågående verksamhet, vid t.ex evenemang, vid Tolv Stockholm
(byggnaden under Tele2 Arena)
Renhållningstjänster i aktuell upphandling omfattar:
Utförande av klottersanering på SGAF:s fastigheter vid behov samt daglig rondering.
Utomhusstädning, tvätt av trottoarer, entréer och pelare vid Arenavägen och Arenaslingan samt att
Under sommarhalvåret klippa gräset på en yta av cirka 50 m2
Organisationen som lämnar anbud ska utföra samtliga ovan tjänster. Ytor kan komma att utgå och
Tillkomma i samband med eventuell förändring av SGAF:s fastighetsbestånd eller
Verksamhetsförändring.
Delat anbud i steg två accepteras ej.
I steg två är det ett obligatoriskt krav på att besöka objekten för att kontrollera förutsättningarna och för att kunna lämna priser.