Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hantering av farligt avfall
Referensnummer: KS 2019/00220
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar hämtning, transport och omhändertagande av farligt avfall för kommunens samtliga förvaltningar. Uppdraget omfattar även dokumentation, redovisning, statistik samt rådgivning och utbildning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90500000 Avfallstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kommunen har startat rensning av farligt avfall i verksamheterna och initialt kan volymerna för hantering av farligt avfall komma att vara större. Halmstads kommun vill utvecklas och förbättras inom detta område och ämnar därför att starta ett samarbete med en leverantör som kan bistå med både hantering av farligt avfall samt rådgivning.