606330-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Strömsund: Avfallsförbränning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förbränning hushållsavfall Strömsund, Krokom och Vatten och Miljöresurs AB
Referensnummer: 2019-020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513300 Avfallsförbränning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget är förbränning av okrossat brännbart hushållsavfall och krossat grovavfall från hushåll och verksamheter, även okrossat tryckimpregnerat trä kan förekomma. Upphandling sker för tre beställare men där anbud kan lämnas per beställare.
Beställaren
Strömsunds kommun, teknik- och serviceförvaltningen upphandlar tjänsten förbränning av hushållsavfall för följande upphandlande myndigheter (i detta upphandlingsdokument kallade Beställaren/Beställarna):
Strömsunds kommun, organisationsnummer 212000-2486, Krokoms kommun, organisationsnummer 212000-2478, Vatten och Miljöresurs i Berg Härjedalen AB, organisationsnummer 559169-9573
Strömsund genomför upphandlingsprocessen med fullmakt från Krokoms kommun och Vatten och Miljöresurs, men vardera Beställare tecknar tilldelningsbeslut och avtal för egen del. Anbud lämnas per Beställare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90513000 Hantering av ofarligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen