60643-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Liveblog service.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 7: Databehandlingstjänster och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Sveriges Television (SVT) intends to procure a service for liveblogging. The service will be used for live coverage of breaking news events and live reporting from other events, such as sport games/events, elections, ceremonies etc.
The liveblog service will be enable publishing of a series of single posts, each containing text, images, videos and audio. Several authors will be active on the same liveblog publishing posts from different geographic locations.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
48000000 Programvara och informationssystem, 48200000 Programvara för nätverk, Internet och intranät, 48224000 Programvara för webbredigering, 48700000 Verktygsprogram, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.