60644-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Second screen solution.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 5: Telekommunikationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
The procurement is for a Second screen solution.
This procurement aims at finding a stable, versatile and scalable SaaS-solution (Software as a Service) that meets SVTs requirements. The solution platform should be extraordinarily stable and be able to handle multiple applications simultaneously as well as provide great possibilities for different types of user experiences.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
48000000 Programvara och informationssystem, 48517000 IT-programvara, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72222300 IT-tjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.