2. Förfarande
Förfarande
Titel: IT-arbetsplats som tjänst
Beskrivning: Denna upphandling avser ”IT-arbetsplats som tjänst” Syftet med upphandlingen är att ingå ett partnerskap med en leverantör av produkter och tjänster för Region Värmlands IT-arbetsplats. Samverkan består i att gemensamt säkerställa funktion, tillgänglighet och utveckling av dessa produkter och tjänster, där stor vikt läggs vid en hållbar hantering. Leverantören ska hantera följande tjänster: · Onsite-Support · Livscykelhantering · Klienthantering - samt inköp av datorer med tillbehör I scenariot där regionen har dessa delar upphandlade hos en leverantör kommer Region Värmland fortsatt att vara ansvariga mot verksamheten och vara beställare/kravställare mot leverantören men regionen kommer inte att hantera den löpande ”vardagliga” hanteringen av dessa tre (3) områden. Regionen ser denna lösning som en möjlighet för Region Värmland att kunna fokusera mindre på den löpande drift- och incidenthanteringen och mer på proaktivitet och utveckling av verksamhetens behov inom IT-arbetsplatsområdet.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102663:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 30200000 Datorer och datamateriel, 30100000 Kontorsmaskiner, kontorsutrustning och kontorsmateriel, utom datorer, skrivare och möbler, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72500000 Datortjänster, 72510000 Administrativa tjänster för datorer, 72514100 Förvaltning av anläggning och datordrift, 79900000 Diverse företags- och övriga tjänster, 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet