Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanningstjänster Hyrläkare inom Primärvård
Referensnummer: 2021-179
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79625000 Förmedling av läkare
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling syftar till att ombesörja Region Kalmar läns behov av bemanningstjänster avseende hyrläkare inom primärvård.
Upphandlingen avser bemanningstjänster för komplettering av befintliga resurser inom Regionen. Denna upphandling kommer att ligga till grund för ett ramavtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster, 85121000 Läkarmottagningstjänster, 85121200 Medicinska specialisttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen