606645-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
2 st Instrument för Agarosgel-elektrofores
Referensnummer: IN-IN22-0426
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen avser köp av 2 st instrument för Agarosgel- elektrofores inklusive leverans av reagenser, förbrukningsmaterial och tillbehör samt option på serviceavtal efter garantitidens utgång i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Benämns vidare som Avtal.
Volymuppgifter
Det totala värdet av efterfrågade varor under aktuell avtalsperiod inklusive eventuella optioner beräknas uppgå till ca 3.2 MSEK.
Uppgifterna baseras på föregående års inköpsvolymer samt en uppskattning av kommande behov. Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33696600 Reagenser för elektrofores, 38432000 Analysapparatur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen