2. Förfarande
Förfarande
Titel: Skolskjuts Svalöv
Beskrivning: I Svalövs kommun finns det fem (5) skolor dit kommunen bedriver arrangerad skolskjuts. Det finns dessutom två (2) anpassade skolor dit kommunen bedriver anpassad skolskjuts. Tidsramen för skolskjutsarna är anpassad till skolornas starttider och sluttider på eftermiddagen och köres cirka 180 dagar om året. Skolskjutsarna förekommer främst på morgon mellan kl. 06.45-09.00 samt på eftermiddagen mellan kl. 13.00-17.00 men kan även i enskilda fall förekomma vid andra tidpunkter under skoldagen, vid exempelvis utvecklingssamtals- eller avslutningsdagar. Preliminär avtalsstart är den 1 juli 2027.
Intern identifierare: 729-2025
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Ytterligare klassificering (cpv): 34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel, 34120000 Motorfordon för transport av tio personer eller fler, 60000000 Transporter (utom avfallstransport)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Skolskjuts 2027
Intern identifierare: Skolskjuts Svalöv