606688-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Socialvård och tillhörande tjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Korttidsvistelse för personer med funktionsnedsättning 2021
Referensnummer: 155/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Korttidvistelse för personer med funktionsnedsättning. Upphandlingen är uppdelad i 2 delområden varav ena delområdet är uppdelat på 2 underområden enligt nedan.
Korttidshem
Lägerverksamhet
- Läger dag
- Läger dygn
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85310000 Socialt arbete, 85311000 Social omsorg med inkvartering, 85311200 Social omsorg för handikappade
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Läger dag
Läger dygn
Korttidsvistelse innebär att en person med funktionsnedsättning tillfälligt, eller regelbundet men inte permanent, under en kortare eller längre tid vistas på ett korttidshem eller deltar i lägerverksamhet. Syftet med korttidsvistelse utanför det egna hemmet är dels att personen ska erbjudas miljöombyte och rekreation, dels att anhöriga därigenom kan få avlösning. Vistelse på Korttidshem och Lägerverksamhet regleras i Lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade (LSS). Insatsen Korttidsvistelse kan komma att beslutas enligt Socialtjänstlagen (SoL).
Efterfrågad tjänst är tillståndspliktig enligt LSS 9 § 6 korttidsvistelse utanför det egna hemmet och 7 kap 1 § 3 p Socialtjänstlagen.
Brukarna kan utöver sin funktionsnedsättning även ha annan problematik.
Det har varit en brist på platser för brukare som i kombination med sin funktionsnedsättning även har en psykisk funktionsnedsättning samt brukare med komplexa medicinska behov. Det har även varit brist på platser för brukare med utmanande/problemskapande beteenden tex utåtagerande eller självskadande beteende.
Ramavtalet omfattar inte:
Korttidsboende enligt SoL
Lägerverksamhet för barn och ungdomar enligt SoL (social problematik)