606707-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Kungälv: VA-arbeten
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Överföringsledning Kastellegården-Hollandsgatan-Björkås
Referensnummer: Dnr 2021/1810
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45332200 VA-arbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar en huvuddel för Kastellegården - Hollandsgatan och en huvuddel för Hollandsgatan - Björkås med överföringsledning av spill- och dricksvattenledningar med tillhörande avloppspumpstationer.
Projektet innefattar även arbete inom naturreservat, naturvärden i form av bland annat skyddsvärda träd, fiskförande vattendrag och inom området finns biotopskyddade diken och stenmurar.
Ledningssträckan ligger inom naturreservat och Natura 2000-område.
Entreprenaden innefattar arbete inom skolområde med ca 500 elever åk F- 6.
Entreprenaden innefattar sträckor med schaktfri metod
Bebyggelsen inom området utgörs främst av flerbostadshus och villor men även en skola och ett äldreboende.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44162500 Rörledningar för dricksvatten, 45332200 VA-arbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen