606786-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Borlänge: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Prekvalificeringsinbjudan ”Partnering beläggningsarbeten, Borlänge”
Referensnummer: ABBE 2023/1002
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal med samverkansformen partnering där Beställarens totala behov av beläggning ingår.
- Årligt beläggningsprogram
- Återställningsarbeten
- Mindre anläggningsarbeten, ex platågupp, busshållplats
- Beläggningsarbeten på Borlänge Energis anläggningar
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 18 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45233220 Ytbehandling av vägar, 45233222 Vägbeläggningsarbeten, 45233223 Nybeläggning av körbana
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen