Huvudsaklig verksamhet Produktion, transport och distribution av gas och värme
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elångpanna Panncentral HVC45 vid Cloetta, Ljungsbro
Referensnummer: 21/207
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 42162000 Ångpannor
II.1.4.
Kort beskrivning
Tekniska verken i Linköping AB (publ) uppför nu en ny Elångpanna med tillhörande kringutrustning för en komplett anläggning.Detta för att ersätta nuvarande elångpanna som vid brand gjorts obrukbar.
Befintlig panna på 2.5 MW ska ersättas, nuvarande panna ersätts på samma plats av en ny men med högre kapacitet, 3 MW. Den skadade Transformatorn ingår ej i denna entreprenad utan utförs som sidoentreprenad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 42160000 Panncentraler, 45251000 Bygg- och anläggningsarbeten: kraftverk och värmekraftverk, 45251230 Anläggningsarbeten för ånganläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen