60690-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Internetleverantörer
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Internetkapacitet IP-Transit.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 5: Telekommunikationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Sveriges Television AB (SVT) har 2 primära siter i Stockholmsområdet. Via dessa siter ansluter SVT till olika operatörer och knutpunkter för kommunikation mot Internet. SVT annonserar sina IP-resurser – både IPv4 och IPv6 – via protokollet BGP.
SVT upphandlar nu 2 nya Internet-leverantörer för leverans av Internet-kapacitet (IP Transit) till dessa siter.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
72411000 Internetleverantörer, 72410000 Leverantörstjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.