Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ansökningssystem
Referensnummer: AMN 2019-0197
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Arbetsmarknadsförvaltningen i Stockholms stad bjuder in intresserade leverantörer att ansöka om att få lämna anbud avseende ett digitalt systemstöd där medborgare, utbildningsanordnare och Arbetsmarknadsförvaltning kan hantera ansökningar till kommunal vuxenutbildning. Kommunal vuxenutbildning omfattar svenska för invandrare (sfi), grundskolenivå (gr), gymnasienivå (gy) samt särskild utbildning för vuxna.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48219300 Programvara för administration, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48931000 Programvara för utbildning, 72222300 IT-tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Komvuxcentrum vid Arbetsmarknadsförvaltningen upphandlar ett webbaserat stöd för hantering av ansökningar till kommunal vuxenutbildning.