606938-2019 - ResultatSverige-Lund: Städning och renhållning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Golvvård, mattvätt och tvätt av textilier
Referensnummer: V 2019/1721
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för:
Golvvård av hårda golv. Avser såväl linoleumgolv, olika PVC och gummigolv samt keramiska golvbeläggningar
Rengöring av mattor, möbler och textiler
Golvvård av trägolv
Höghöjdsstädning
Avtalstiden är 2 år med möjlighet till förlängning med ytterligare 2 år, en total avtalstid om 4 år.
Omfattning
A: Golvvård av hårda golv. Avser såväl linoleumgolv, olika PVC och gummigolv samt keramiska golvbeläggningar
B: Rengöring av mattor, möbler och textiler
C: Golvvård av trägolv
D: Höghöjdsstädning
Beräknat avropsvärde i SEK per år:
A: 1 300 000
B: 500 000
C: 200 000
D: 50 000
Observera att Lunds universitet inte garanterar några volymer i denna upphandling.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90911200 Städning av byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen