606974-2023 - ÄndringSverige-Västerås: Patientövervakningssystem
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Patientövervakningssystem
Referensnummer: IN-IN22-0540
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33195000 Patientövervakningssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser införskaffande av Patientövervakningssystem på förekommande avdelningar och mottagningar i Region Västmanland. I leveransen ska det ingå all erforderlig komplett hårdvara, mjukvara, utbildning, installation, driftsättning, support- och servicekontrakt mm.
Installationer och idrifttagingar på Region Västmanlands olika sjukhus kommer att ske etappvis under flera år framåt. Upphandlingen kommer även att inkludera Patientmonitoreringssystemet för Nya Akut Sjukhuset Västerås (NAV) som är under uppbyggnad.
Takvärdet i ramavtalet är 70 000 000 SEK ekl. moms.