607017-2024 - Resultat
Sverige – Läkemedel – Radiofarmaka 2024
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelRadiofarmaka 2024
BeskrivningUpphandlingen avser successiva leveranser av radiofarmaka till Region Skånes förvaltningar och omfattar huvudsakligen generatorer, radioaktiva läkemedel och kalla kit.
Intern identifierare2023-O002602
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 33600000 Läkemedel
Ytterligare klassificering (cpv): 09343000 Radioaktivt material, 09344000 Radioisotoper
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelAdministrativa föreskrifter
BeskrivningUpphandlingen avser ramavtal för successiva avrop av Mo-99/Tc-99 generatorer, Ge-68/Ga-68 generatorer, radioaktiva läkemedel och kalla kit för att tillgodose Region Skånes behov.
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelKravspec Läkemedel
BeskrivningUpphandlingen avser successiva avrop av Mo99-/Tc-99 generatorer, Ge-68/Ga-68 generatorer, radioaktiva läkemedel och kalla kit för att tillgodose Region Skånes behov
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelDelområde 1 - Mo-99/Tc-99 generatorer
BeskrivningUpphandling avser i denna del successiva avrop av Mo-99/Tc-99 generatorer för att tillgodose Region Skånes behov.
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelDelområde 2 - Ge-68/Ga-68 generatorer
BeskrivningUpphandlingen avse successiva avrop av Ge-68/Ga-68 generatorer för att tillgodose Region Skånes behov.
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelDelområde 3 - Radioaktiva läkemedel
BeskrivningUpphandlingen avser i denna del successiva avrop av radioaktiva läkemedel för att tillgodose Region Skånes behov.
Del (anbudsområde)LOT-0006
TitelDelområde 4 - Kalla kit
BeskrivningUpphandlingen i denna del avser successiva avrop av kalla kit för att tillgodose Region Skånes behov.