60702-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Mjölby: Bevaknings- och säkerhetssystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trygghetslarm Mjölby, Vadstena o Finspång
Referensnummer: UH-2021-93
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leverans av en plattform för trygghetsskapande teknik som kommer att användas inom såväl särskilda boendeformer såsom ordinära boendeformer. Larmen som systemet genererar ska hanteras av personal i en android och ios smartphone och för ordinärt boende kommer krav på extern larmcentral att ställas i upphandlingen. För att få en bra, effektiv och gemensam plattform i hela kommunen ska samma lösning levereras i alla boendeformer. Systemet ska vara uppbyggt för att kunna hantera verksamhetens olika arbetsflöden/processer kopplat till rådande funktionalitet i dagens trygghetslarm.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem, 35121700 Larmsystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Målet med upphandlingen är att teckna avtal med en leverantör som kan leverera ett trygghetslarm samt en plattform för trygghetsskapande teknik för:
-          Finspång och ca 520 ordinära boenden (enskilda hem) och ca 241 lägenheter i särskilt boende. Samtliga trygghetslarm inom ordinärt boende kommer att bytas under avtalsperioden. Totalt handlar det om ca 39 lägenheter på särskilda bostäder LSS.
-          Mjölby har ca 760 ordinära boenden (med trygghetslarm) och ca 336 lägenheter i särskilt boende (äldre 310 lägenheter och LSS 26 lägenheter) Samtliga trygghetslarm inom ordinärt och särskilt boende kommer att bytas under avtalsperioden.
-          Vadstena med ca 300 ordinära boenden (enskilda hem) och ca 130 lägenheter i särskilt boende. Samtliga trygghetslarm inom ordinärt boende kommer att bytas under avtalsperioden. Lösningen ska även kunna tillämpas inom särskilda bostäder LSS samt ordinära bostäder inom LSS. Totalt handlar det om ca 18 lägenheter på särskilda bostäder LSS och ca 15 ordinära bostäder inom LSS.
Plattformen ska möjliggöra kommunikation och integrering och anslutning av andra sensorer,
IoT-enheter etc. på marknaden. I avtalet ska det ingå nödvändig teknisk hårdvara, administrativ mjukvara för verksamhet och personal samt möjlighet att koppla upp till extern larmcentral gällande ordinärt boende. Grundläggande funktioner såsom att brukare aktivt ska kunna initiera ett hjälpbehov ska ingå. Systemet ska även ha funktioner för att på olika sätt uppmärksamma fara eller hjälpbehov utan att den enskilde aktivt initierar detta. Vid larm ska systemet tala om position där hjälpbehov uppstått. Funktion för tillsyn på distans ska finnas i systemet. Utifrån ett personalperspektiv är viktiga funktioner larmkvittering, närvaromarkering, larmprioritering och att kunna kalla på kollegial hjälp.