607021-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Tjänster i naturreservat – Dynamiskt inköpssystem för naturvård och inventering
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Dynamiskt inköpssystem för naturvård och inventering
Beskrivning: Dynamiskt inköpssystem för naturvård och inventering Beställaren ansvarar bland annat för skötseln av merparten av länets cirka 150 naturreservat, och knappt 200 Natura 2000-områden samt för arbete med åtgärdsplan för hotade arter. Syftet med upphandlingen är att tillgodose behovet av leverantörer som på ett effektivt sätt kan utföra arbeten inom de olika avtalsområdena. Företag inbjuds härmed att ansöka om att få delta i inköpssystemet för att kunna lämna anbud i kommande anbudsinbjudningar.
Intern identifierare: 6912–2025
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 92533000 Tjänster i naturreservat
Ytterligare klassificering (cpv): 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 90700000 Miljötjänster, 98361000 Marinakvatiska tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Beskrivning: Naturtypskartering (Del: Generell) Skydd av värdefull natur (Del: Generell) Administrativa konsulttjänster (bevarandestrategier, åtgärdsprogram, ärenderådgivning etc.) (Del: Generell)
Intern identifierare: 1851943-0
Huvudklassificering (cpv): 71313000 Miljötekniska konsulttjänster
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Akvatiskt
Beskrivning: Projektledning av naturvårdsåtgärder i rinnande vatten (Del: Akvatiskt) Projektledning av naturvårdsåtgärder i marina miljöer (Del: Akvatiskt) Projektledning av naturvårdsåtgärder i våtmarksmiljöer (Del: Akvatiskt) Provfiske (elprovfiske vadning, nätprovfiske, yngelsprängning, burar och ryssjor m.fl.) (Del: Akvatiskt) Båtelfiske (Del: Akvatiskt) Inventering av stormusslor och övrig limnisk bottenfauna (Del: Akvatiskt) Inventering av marin bottenfauna (Del: Akvatiskt) Inventering av marina och limniska makrofyter (Del: Akvatiskt) Vattenprovtagning och analys (Del: Akvatiskt)
Intern identifierare: 1946940-1
Huvudklassificering (cpv): 98361000 Marinakvatiska tjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71354500 Marina mätningar, 90712300 Strategisk planering för bevarande av den marina miljön
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Terrester
Beskrivning: Projektledning av naturvårdsåtgärder i odlingslandskapet (Del: Terrester) Projektledning av naturvårdsåtgärder i skogslandskapet (Del: Terrester) Projektledning av friluftlivsåtgärder i skyddade områden (Del: Terrester) Konsultation av arboriståtgärder (Del: Terrester) Inventering av ryggradslösa djur i terrester miljö (Del: Terrester) Inventering av fåglar och däggdjur (Del: Terrester) Inventering av skyddsvärda träd (Del: Terrester) Inventering av kärlväxter, kryptogamer och svampar i terrestra miljöer (Del: Terrester)
Intern identifierare: 1946941-2
Ytterligare klassificering (cpv): 77231400 Skogsinventering, 92534000 Tjänster för skydd av vilda djur och växter