607030-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Datorer och datamateriel – Klienter
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelKlienter
BeskrivningUpphandlingen avser ett ramavtal för upphandlande myndigheters behov av dator klienter (Bärbara PC, Stationära PC, Elevdatorer, Surfplattor, Skärmar, Dockningsstationer), mobiltelefoner samt IT-tillbehör och övrigt. Även vissa tilläggstjänster som närmare specificeras i FFU, till exempel stöldskyddsmärkning, imagering, logistik.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 30200000 Datorer och datamateriel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelKlienter (beställning inkom 231221)
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93798:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 32250000 Mobiltelefoner, 30213000 Persondatorer, 30213100 Bärbara datorer, 30230000 Datorrelaterad utrustning, 32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning