607146-2022 - ResultatSverige-Vallentuna: Avfallskomprimatorer
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Komprimerande utrustning till SÖRABs anläggningar
Referensnummer: UH2022-10
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39713300 Avfallskomprimatorer
II.1.4.
Kort beskrivning
På SÖRABs anläggningar finns ett behov av komprimering av olika avfallsfraktioner som wellpapp, trä och andra fraktioner, för att maximera lassvikter vid transporter och för att förenkla hanteringen på våra anläggningar.
Upphandlingen avser ramavtal på 2+1+1 år för komprimerande utrustning som stationära komprimator med tillhörande container och rullpackare. Förutom leverans av maskinerna omfattar upphandlingen installation, driftsättning och utbildning av SÖRABs personal.
Begagnad utrustning av god kvalitet kan bli aktuellt att som option att avropa via ett offertförfarande inom ramavtalet.
De första avropen kommer att ske så snart avtal är tecknat.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen