607399-2022 - ÄndringSverige-Lund: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Instrument för lågvinkelröntgenspridning, SAXS
Referensnummer: V 2022/1995
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Ett högupplöst instrument för lågvinkelröntgenspridning, SAXS, integrerat i en modulär plattform som inkluderar komponenter som röntgenkälla, provkammare, styrenhet, kylaggregat, kablar etc. Systemet ska vara utrustat med en liten volym, ner till 5ul autoprovtagningssystem för minst 180 oberoende prover. Systemet ska ha en MetalJet-källa och en detektorenhet som automatiskt kan ändra avståndet från provet under vakuum.
Ett instegsinstrument för MAX IV gällande prover i lösning.