607411-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Redovisning och revision
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revisionstjänster till Varbergs kommuns kommunala bolag och koncernbolag
Referensnummer: KS 2020/0604
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79210000 Redovisning och revision
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Varbergs kommun och deltagande myndigheters behov av lagstadgad revision och kommer att resultera i ramavtal för löpande avrop under avtalstiden.
Uppdragen omfattar erforderliga samråd och deltagande i slutrevision tillsammans med bolagens lekmannarevisorer och kommunens kontaktpersoner. Löpande granskning samt tidsåtgång för medverkande i två (2) slutrevisionsmöten, delårsrapport samt årsredovisning.
Uppdraget kan även omfatta konsultationer som beställts av respektive bolag.
Upphandlingens värde gällande revisionsuppdraget fördelat på 4 år uppskattas till 2.400.000 SEK.
För övriga uppdrag utöver revisionsuppdraget uppskattas värdet till 1 100 000 SEK.
Ramavtal kommer att tecknas med en (1) leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79212000 Revision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget kan även omfatta att tillhandahålla konsultationer som beställts av respektive bolag.
Uppdragen omfattar tidsåtgång för erforderliga samråd och deltagande i slutrevision tillsammans med bolagens lekmannarevisorer och kommunens kontaktpersoner.
Uppdragen omfattar även tidsåtgång för erforderliga samråd, planering och rapportering av löpande granskning. Tidsåtgång för medverkande i två (2) slutrevisionsmöten, delårsrapport samt årsredovisning.
Uppdraget kan omfatta att tillhandahålla konsultationer som beställts av respektive bolag.
Det totala värde gällande revisionsuppdraget fördelat på 4 år uppskattas till 2.400.000 SEK. För uppdrag utöver revisionsuppdraget uppskattas värdet till 1 100 000 SEK.