607413-2023 - ResultatSverige-Gislaved: Reparation och underhåll av anläggningar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service- och reparationer av kylanläggningar
Referensnummer: 23-244-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45259000 Reparation och underhåll av anläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar löpande service, underhåll, reparationer och årlig kontroll (när detta krävs) av kylanläggningar i Gislaveds kommun och Gnosjö kommun. Uppdraget omfattar förebyggande eller felavhjälpande underhåll av kylanläggningar, komponentutbyte vid utdömda anläggningar samt även kartläggning av status. Under avtalsperioden kommer utrustning att tillkomma, försvinna eller bytas ut. Ny utrustning som tillkommer under avtalsperioden omfattas av garantiservice från leverantör och omfattas inte direkt av detta avtal. Dessa tillkommer/övergår succesivt allt eftersom garantiåtaganden upphör. I uppdraget ingår att kontrollera garantitiden så att övergången sker korrekt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Pris Gislaveds kommun
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45259000 Reparation och underhåll av anläggningar, 50000000 Reparation och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se uppskattad omfattning i underlaget.
Pris Gnosjö kommun
Del nr: 2