607415-2020 - KonkurrensutsättningSverige-NYKÖPING: Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende vägar och annan utrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtalsupphandling avseende uppsättning och nedmontering av stängsel i Södermanlands län
Referensnummer: 512-7489-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50230000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende vägar och annan utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen i Södermanlands län upphandlar ramavtal för leverans och uppsättning av stängsel typ insultimber och ”klassiskt” elstängsel samt fårstängsel i hela Södermanlands län. Även nedmontering av gammalt stängsel ingår i upphandlingen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34928220 Stängselmaterial, 45340000 Montering av stängsel, räcken och säkerhetsutrustning, 45342000 Uppförande av stängsel, 60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Upphandlingen rör ramavtal för leverans och uppsättning av stängsel typ insultimber och ”klassiskt” elstängsel samt fårstängsel samt nedmontering av gammalt stängsel, i hela Södermanlands län.
Ramavtal omfattar följande tjänster: 1) leverans och uppsättning av typ insultimber-stängsel
2) leverans och uppsättning av typ ”klassiskt” elstängsel
3) leverans och uppsättning av typ fårstängsel
4) Röjning av stängselgata, nedmontering av gammalt stängsel (i samband med uppsättning av nytt stängsel) och liknande tjänster
5) Diverse tillkommande tjänster (exempelvis leverans och uppsättning av grindar, ledhål osv)