Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elektricitet från förnybara källor
Referensnummer: Ä 2023-3087
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 09310000 Elektricitet
II.1.4.
Kort beskrivning
Tillväxtverket inbjuder till anbudsgivning avseende Elektricitet från förnybara energikällor (enligt definition i direktiv 2009/28/EG) för myndighetens verksamhetslokaler på Västgötagatan 5 i Stockholm och på Östra Promenaden 3 i Malmö.
Upphandlingen avser leverans av elektricitet från förnyelsebara energikällor
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 09300000 Elektricitet, värme, sol- och kärnenergi
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen