60744-2017 - ResultatSverige-Helsingborg: Kemiska produkter
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kemikalier till produktionsanläggningar.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Skåne län.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen omfattar leverans av ammoniak, ammoniumsulfat, natriumbikarbonat, natronlut, bränd och släckt kalk inklusive lossning tillbeställarens anläggningar i Helsingborg och Ängelholm.
Upphandlingen görs i delar och anbudsgivaren väljer del eller delar som anbud lämnas på, varje del utvärderas separat.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
24000000 Kemiska produkter, 24213000 Släckt kalk, 24313320 Natriumbikarbonat, 24413000 Ammoniak, 24413300 Ammoniumsulfat, 44921200 Bränd kalk
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.