607459-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Ledningskollen
Referensnummer: 20-14011
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Ledningskollen är en webbtjänst, www.ledningskollen.se, vars primära syfte är att minska antalet grävskador på infrastruktur i mark.
Syftet med denna upphandling är att avtal ska tecknas med en leverantör avseende följande delar:
— Ansvar för drift och förvaltning
— Ansvar för Användarstöd
— Vidareutveckla funktionalitet, prestanda och/eller kapacitet
— Tillkommande tjänster relaterade till Ledningskollen och dess användning.
Maximal avtalsperiod är 7 år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 63 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72246000 Konsulttjänster för system, 72250000 System- och stödtjänster, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72262000 Utveckling av programvara, 72267000 Underhåll och reparation av programvara, 72514000 Drift av dataanläggning, 72514100 Förvaltning av anläggning och datordrift
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen