607461-2020 - KonkurrensutsättningSverige-NORRKÖPING: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lärplattform (LMS) till vuxenutbildningen inom Kriminalvården
Referensnummer: 2020-16710
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser en ny lärplattform (LMS) till vuxenutbildningen inom Kriminalvården.
Nuvarande LMS används främst för asynkron kommunikation mellan lärare och studerande och syftet med en ny lärplattform är att ge bättre stöd för de studerande samt effektivisera lärarnas arbete.
Med lärplattform avses funktioner som vanligen ingår i ett Learning Management System (LMS) och kommer härefter att benämnas som LMS.
Upphandlingen genomförs som Konkurrenspräglad dialog (KPD) enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling. Ansökan om deltagande ska lämnas enligt förutsättningarna som framgår av underlaget inklusive bifogade bilagor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48190000 Programvara för undervisning, 48219300 Programvara för administration, 48520000 Programvara för multimedia, 48931000 Programvara för utbildning, 72253200 Stödtjänster för system, 72260000 Programrelaterade tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kriminalvården inbjuder härmed leverantörer att inkomma med ansökan om deltagande i konkurrenspräglad dialog avseende IT-lösning för lärplattform (LMS) till vuxenutbildningen inom Kriminalvården.
Med lärplattform avses funktioner som vanligen ingår i ett Learning Management System (LMS) och kommer härefter att benämnas som LMS. Nuvarande LMS används främst för asynkron kommunikation mellan lärare och studerande och syftet med en ny lärplattform är att ge bättre stöd för de studerande samt effektivisera lärarnas arbete.